تبلیغات
امید زندگی - بیماری سیفلیس و سوزاک
 
امید زندگی
Hope Of Life
درباره وبلاگ


دوستان عزیز در این وبلاگ سعی کرده ام که نسبت به هیچ دین و مذهبی تعصب نشان ندهم، در واقع مطالب طوری باشد که همه در ابتدا بدون جهت گیری آنرا بخوانند و اگر دوست داشتند نظر بدهند. این وبلاگ هیچگونه وابستگی به هیچ حزب و سازمان و... ندارد. در واقع اعتقاد این است که کرامت انسان بالاتر از این است که در قالب خاصی محدود شود.

مدیر وبلاگ : امیر امیر
نویسندگان
نظرسنجی
در مورد ضرر یا مفید بودن استمنا برای بدن؟


یکشنبه 11 اسفند 1387 :: نویسنده : امیر امیر

یکی دیگر از عوارض استمنا ممکن است ابتلا به سوازاک و حتی سیفلیس باشد لطفا به ادامه بروید:

ادامه مطلب1:

سوزاك در مردان

1 ) اصولا ً در مقایسه با سایر بیماری ها ، سوزاك بیماری خیلی مسری ای نمی باشد . در 4/1 مردان در موقع آمیزش با زن مبتلا ، امكان آلودگی وجود دارد كه استفاده از كاندوم این نسبت را كمتر هم می كند .

2 ) راه ورود میكروب در مردان ؛ قسمت قدامی مخاط مجرای ادرار می باشد كه منجر به اورتریت (Urthritis) می گردد .

3 ) سوزاك در مردان ابتدا از ناحیه ی قدامی مجرای ادرار شروع می شود . دوره ی نهفتگی بیماری از یك روز تا چند هفته و بطور متوسط 3 تا 5 روز می باشد . 10% مردان مبتلا ممكن است بدون علامت باشند .

4 ) اولین علامت ؛ احساس سوزش در مجرا و تكرر ادرار می باشد . پس از آن ، ترشح موكوئیدی به وجود می آید كه به سرعت چركی می شود (discharge) . ترشح غلیظ ، چسبنده و به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد است ، بوی نامطبوعی دارد و روی لباس زیر هم اثر می گذارد

5 ) در صورتی كه بیماری درمان نشود ، عفونت به سایر قسمت های دستگاه تناسلی منتشر می شود . عفونت قدامی مجرای ادرار به طرف خلفی و نسوج مجاور توسعه می یابد و می تواند ایجاد واكنش التهابی و آبسه های پری اورترال و تنگی دائمی مجرای ادرار را نماید .

6 ) متعاقب ورم اپیدیدیم ( محل تحرك و تكامل نهایی اسپرماتوزوئیدها ) ، ممكن است هیدروسل ثانویه ی بیضه ایجاد گردد . ورم اپیدیدم معمولا ٌ یكطرفه است كه اگر دو طرف را درگیر كند ، بیمار عقیم خواهد شد .

7 ) اگر كانال دفران ( مجرای منی بر ) آلوده شود ، ممكن است درد شكم با آپاندیسیت حاد و پری تونیت ( عفونت پرده ی صفاق شكم ) اشتباه شود .

8 ) گاهی اوقات تورم غدد لنفاوی كشاله ی ران و ادم آلت ( تورم آلت ) مشاهده می شود .

9 ) علاوه بر انتشار موضعی از كانون اولیه ی عفونت به دستگاه ادراری – تناسلی ، انتشار جایگزینی گنوكوك در نقاط مختلف بدن ایجاد عفونت منتشر (Disseminated Gonococcal Infection – DGI) نموده و موجب بروز تظاهرات عمومی نظیر تب خفیف ، درماتیت ( عفونت پوست ) ، آرتریت ، میوكاردیت ( مشكلات عمومی قلب ) ، مننژیت ، هپاتیت ، التهاب عنبیه و جسم مژگانی (Anterior Oveitis) و … می گردد .

10 ) انواعی از میكروب كه ضایعات منتشر ایجاد می كنند ؛ به پنی سیلین حساس و به اثر باكتریسیدال ( باكتری كشی ) سرم انسان مقاوم هستند .

 

سوزاك در زنان

1 ) سوزاك در زنان ، ابتدا گردن رحم و سپس مجرای ادرار را آلوده می نماید و به ندرت مخاط واژن آلوده می شود زیرا اولا ً جدار واژن در برابر عفونت مقاومت زیادی دارد و ثانیا ً در سلول های مخاط آن مقدار زیادی گلیكوژن موجود است كه سبب رشد و نمو لاكتوباسیل دودرلین ( نوعی باكتری ) و اسیدی شدن واكنش مهبل می گردد و این محیط اسیدی به میكروب های بیماریزا اجازه ی رشد می دهد .

2 ) دوره ی نهفتگی در زنان طولانی تر از مردان بوده و بطور متوسط دو هفته است .

3 ) در 3/1 زنان مبتلا به سوزاك اگر كشت هم مثبت شود ( یعنب باكتری عامل وجود داشته باشد ) ، علامتی وجود نداشته است .

4 ) مهم ترین علامت اورتریت در زنان ؛ احساس سوزش در هنگام ادرار كردن و بعضی اوقات تكرر ادرار می باشد . برخی از موارد ممكن است دارای ترشح مجرا باشند . معمولا ً مجرای ادرار متورم و قرمز می باشد .

5 ) در كسانی كه به سرویسیت ( عفونت گردن رحم ) مبتلا می گردند ، ممكن است علامتی وجود نداشته و یا گردن رحم قرمز بوده و دارای ترشحات چركی باشد .

6 ) در بعضی موارد هم علایمی از قبیل دیزوری ( Dysuria) ، تكرر ادرار ، حساسیت فرج ، دیسپازونی ( مقاربت دردناك ) ، درد پشت و نامرتبی قاعدگی وجود دارد .

7 ) در صورتی كه بیمار درمان نگردد ، بیماری به صورت مزمن درمی آید و عفونت به قسمت های دیگر دستگاه تناسلی و حتی به داخل صفاق ( پرده ی شكمی ) راه می یاد و باعث آبسه و پری تونیت لگن می شود .

8 ) مهم ترین شكل ؛ بیماری آماسی لگن (Pelivic Inflammatory Disease – PID ) می باشد كه در 20% زنان مبتلا به وجود می آید و باعث عفونت لوله های فالوپ ( محل لقاح اسپرم با تخمك ) گردیده و سالپنژیت ایجاد می نماید .

9 ) تشكیل آبسهیا عفونت لوله ها منجر به چسبندگی و انسداد و درنتیجه عقیمی و حاملگی خارج رحم می گردد . از طرف دیگر در هنگام انسداد لوله ها بعلت خارج نشدن ترشحات آن ها ، باكتری های دیگر باعث تشدید عفونت می شوند كه در این صورت ضایعات همراه با درد بوده و درمان آن مشكل است .

10 ) بیماری آماسی لگن در كسانی كه برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می كنند بیشتر است و در افرادی كه قرص ضد حاملگی مصرف می كنند كمتر دیده می شود .

11 ) علاوه بر انتشار موضعی به دستگاه ادراری – تناسلی ، عفونت منتشره ی گنوكوكی (DGI) در 1 تا 3 درصد موارد پیش می آید كه بیشتر در زنان و اغلب در زمان حاملگی یا دوران قاعدگی بخ وجود می آید .

12 ) در مرحله ی باكتریمی ( ورود باكتری به خون ) معمولا ً تب و لرز وجود دارد .

 

ولوو واژنیت در دختران

1 ) ولوو واژنیت در دختربچه ها همراه با عفونت مقعد مشاهده می گردد .

2 ) ولوو واژنیت در دختران جوان ( كه قبلا ً تصور می شد به وسیله ی وسایل خواب و یا حوله منتقل می شود ) ، معمولا ً بعلت وجود باكتری های چرك زای دیگر است و اگر عامل ایجاد آن گنوكوك تشخیص داده شود ، از طرق جنسی یا استفاده از رختخواب آلوده ی والدین این بیماری را دریافت كرده اند .

3 ) اكثر مبتلایان از خارش و ترشح مختصر واژن كه باعث رنگی شدن لباس زیر می شود ، شكایت می كنند .

4 ) در معاینه ؛ فرج متورم و ملتهب می باشد و ترشحات چركی در واژن و مجرای ادرار دیده می شود .

5 ) این آلودگی را باید از وسایل ولوو واژنیت های شایع كه بعلت رعایت نكردن بهداشت ، عفونت های اشریشیاكولی ( نوعی باكتری ) و وارد شدن جسم خارجی به واژن می باشند ؛ جدا كرد .

 

اپیدمیولوژی سوزاك

1 ) سوزاك ؛ یك بیماری مقاربتی است كه در سراسر جهان وجود دارد و در اثر آزادی روابط جنسی پایدار می ماند ، زیرا طریقه ی انتقال آن مقاربت جنسی است .

2 ) این بیماری بیشتر در افراد مجرد بخصوص در سنین نوجوانی كه فعالیت جنسی آن ها حداكثر است ، شایع می باشد . حداكثر مبتلایان در گروه سنی بین 15 تا 20 سال و پس از آن بین 25 تا 30 سال می باشند .

3 ) بیماری سوزاك از سال 1995 به بعد در كشورهای مختلف جهان روبه افزایش است . عواملی كه باعث این افزایش می باشند عبارتند از : افزایش آمیزش های جنسی و هموسكسوآلیته ( همجنسگرایی ) / افزایش جمعیت دنیا پس از جنگ / صنعتی شدن و هجوم به شهرها / نقل و انتقال سریع جمعیت و مهاجرت / عدم رعایت اصول مذهبی و اخلاقی بخصوص در نسل جوان / مقاومت میكروب به آنتی بیوتیك / روش های مختلف جلوگیری از حاملگی / وجود زنان و مردان بیمار بدون علامت / نداشتن مصونیت / نداشتن آموزش جنسی / دوره ی نهفتگی كوتاه بیماری و انتقال سریع در این دوره كه قطع زنجیره ی انتقال را مشكل می سازد .

 

پیشگیری و كنترل

1 ) با وجود اینكه تابحال معالجه ی بیماری بسیار مؤثر بوده است ، تعداد مبتلایان به بیماری روبه ازدیاد است .

2 ) استفاده از كاندوم ؛ قابل اعتمادترین روش هاست .

3 ) در نظامیان برای پیشگیری از پنی سیلین استفاده می شده است .

 

درمان

1 ) به طور كلی بیماری را می توان با تجویز دوز بالای پنی سیلین درمان كرد .

2 ) نمونه هایی از میكروب كه به پنی سیلین مقاومند را می توان با تزریق داخل عضلانی 2 گرم اسپكتینومایسین درمان نمود .

3 ) در موارد لزوم از آنتی بیوتیك های دیگری مانند كانامایسین ، باكتریم و همچنین اریترومایسین ، اسپیرامایسین ، سفالوزیدین ، سفوكسی تین و … می توان استفاده كرد .

4 ) هنگامی كه سوزاك با عوارض همراه باشد ، در هر مورد درمان بخصوصی لازم است .

رفرانس ؛ میكروب شناسی دكتر ادیب فر

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :